• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter

אימות אנוש או בשמו המקצועי והמוכר – Captch הוא ככל הנראה הדבר הכי מעצבן בגלישה באינטרנט לאחר החלונות הקופצים בפרסום (Pop – Up). עם זאת גם אם לא איכפת לך עם מבקרי האתר שלך יעזבו את האתר כועסים או לא, לקפצ’ה (אימות אנושי) ישנו אפקט אחר שעלול באמת לפגוע בך – הם מחסלים המרות! וזה הרבה יותר ממה שתוכל לשאת מכיוון שזה פוגע ישירות בכיס שלך.
ספאם זה רע ביותר אבל אימות אנושי לא טוב יותר
כאשר רשת האינטרנט החלה להיתפתח בקצב מסחרר בסוף המאה שעברה, כך גם הדואר זבל. דואר זבל (ספאם) הפך במהרה לסיוט עבור אתרים רבים ומנהלי אתרים חיפשו נואשות אחר הפיתרון לבעיית הדואר זבל. פיתרון כזההוצע במהירות ונקרא – CAPTCHA (Completely Automated Public Turing Test To Tell Computers And Humans Apart) פונקציית האימות אנוש עצרה את פעולות הספאמרים מלעשות את עבודתם.
כפי שהתברר עד מהרה ספאמרים (ויוצריהם) לא עד כדי כך טיפשים ומהר מאוד הם הבינו כיצד להערים על האימות האנושי. אף על פי כן האימות האנושי עדיין מצליח לסנן לפחות חלק מהזבל שמתקבל באתר וזו הסיבה שהם עדיין בעסק. עם זאת יש לזה מחיר. אימות אנושי עוצר לא רק ספאם אלא זה גם מהווה מכשול לגולשים אנושיים גם כן. מה גרוע יותר, האימות האנושי שעוצר לא רק את מנועי החיפוש אלא גם את הגולשים. אם יש לך תוכן שנגיש רק לאחר שמקישים את קוד האימות הנכון, זה די ברור שתוכן זה מחוץ להישג יד עבור עכבישי מנועי החיפוש שאפילו אם יש באפשרותם הם לא יטרחו להכנס אם ייתקלו באימות האנושי והם פשוט יעברו לאתר.
במקרה הכי גרוע, הדבר הכי מעצבן באימות אנושי הוא שלא רושמים נכון וישנה טעות אזי יש אובדן נתונים. שיקלו את המקרה כאשר האימות אינו קריא כלל ו/או כאשר האימות נרשם בצורה שגויה, כל המידע והנתונים בטופס נמחקים והגולש הכועס והמתוסכל צריך להתחיל הכל מהתחלה. מה אתם חושבים – כמה מהמשתמשים יטרחו למלא את הטופס בשנית רק כדי לרכוש ממך למשל?

אימות אנושי פוגע בהמרה
Captchas זה דבר רע מנקודת מבט של המשתמש וכפי שכבר הוזכר, אם עכבישי מנועי החיפוש יפסיקו לחפש ולאנדקס דפים בהם קיים הקפצ’ה אזי הדבר פוגע גם ביכולות הקידום של האתר. עם זאת הנזק האמיתי נעשה כאשר אתם לוקחים בחשבון את ההמרות. קפצ’ה פשוט מחסלת המרות וככל הנראה זה החיסרון הכי גרוע שלהם במונחים של קידום אתרים | SEO.
אבדן המרות חשוב הרבה יותר מספאם. ספאם יכול להיות מעצבן אבל זה אינו מחסל את העסק שלך, חוסר המרות דווקא כן! בזמן שהתוצאות משתנות מאתר לאתר, כאשר קיים אימות אנושי זה עשוי להקטין המרות ובגדול! לדוגמא: אם יש לך קפצ’ה בטופס הרשמה לידיעון, זה עלול לחתוך את מספר המנויים שלך בחצי מכיוון שמשתמשים רבים אפילו לא טורחים לנסות את מזלם ב captcha. אם יש לך קפצ’ה באתר קניות זה עשוי לחסוך לכם מספר הזמנות דמה אבל מספר הלקוחות המתוסכלים יהיה גבוה הרבה יותר.
בעיקרון, ככל שהקפצ’ה יותר קשה ובלתי ניתנת לקריאה כך גוברת הירידה בהמרות. אם אינכם מאמינים בזה עירכו בעצמכם ניסיון עם דרגות קושי של אימות אנושי ורישמו לפניכם את התוצאות. אימות אנושי סטנדרטי הוא כזה שנדרש למלא אותיות ומספרים אך עדיין זהו מכשול. אימות אנושי בסאונד או ווידאו מייאש אמיתי מכיוון שיידרש מגולשי האתר עד דקה ולעיתים אף יותר להקשיב או לצפות ולמלא את הנדרש בתיבת האימות. זו הסיבה ההכי מפתיעה לכך שאימות מסוג שכזה הוא אחד עם שיעורי הוויתור והרמת הידיים הגבוהים ביותר שיש.

חלופות לקפצ’ה
למרבה הצער, לא משנה כמה הטכנולוגיה תתקדם, אלטרנטיבה אמיתית ל – captcha עדיין לא נראה באופק. אין זה אומר שאתם חסרי אונים לחלוטין נגד פעולות הספאם. לפניכם 3 חלופות לאימות האנושי שאולי כדאי לכם לנסות:
* השתמשו בוריאצייה של captcha פחות מעצבנת – ויותר מובנת. מתוך המגוון הרחב שקיים ישנם כמה שמתקבלים על הדעת בשימוש ידידותי לגולשים, למשל הוריאציה שבה המשתמש צריך לפתור תרגיל מתמטי פשוט (כמו 3+4) ולהזין רק את התוצאה בתיבה המיועדת לכך. צורת אימות שכזו מבטלת למעשה את האותיות הבלתי קריאות שמעצבנות את המשתמשים ואם תשתמשו בבעיה מתמטית פשוטה שכזו כל הגולשים שלכם יוכלו לפתור, זה וודאי יפתור את בעיית ה – captcha עבורך.
* התקינו A Kis Met או כל אופציה אנטי ספאם של צד שלישי – החלופה הבאה היא להשתמש באנטי ספאם ייעודי. הבחירה כאן היא מכרעת והאופציות שלך תלויות מאוד במה שאתה צריך שהמסנן ספאם יסנן. אחד ממסנני דואר הזבל האוניברסליים שזמינים עבור פלטפורמות מרובות הוא Akismet, כך שאם לא ניסית אותו עד כה, עכשיו זה הזמן לעשות זאת.
* יישם את טכניקת צנצנת הדבש – טכניקה זו כוללת שדה שהושאר ריק על ידי המשתמש. שיטה זו אומרת למעשה שבני אדם אינם צריכים למלא את המשבצת הזו ורק רובוטים שאינם מבינים הוראות יעשו זאת. יחד עם זאת טכניקת “צנצנת הדבש” היא הכל מלבד הוכחה טיפשה. משתמשים חסרי אופקים או לקויי ראייה יכולים למלא שדה זה ורובוטים חכמים יותר יוכלו למנוע זאת. אלו הן הסיבות מדוע טכניקת “צנצנת דבש” לא כל כך פופולארית במעשי.

הגיע הזמן להיפטר מה – Captcha
כפי שאתם רואים, captcha זה דבר רע אבל האלטרנטיבות שלהם הן גם לא ממש פיתרון הולם. לכן האפשרות היחידה שיש לך היא להיפטר מהאימות אנושי הזה. במקרים רבים זה עשוי להיות הצעד הטוב ביותר שלך, כלומר אם הנכם נמצאים תחת מתקפה מתמדת ומקבלים דואר זבל בכמויות אך שתדעו כי הקפצ’ה מחסלת את ההמרות שלכם. מצד שני אם אתם מקבלים כמויות עצומות של דואר זבל ומהלך התקנת הקפצ’ה אינה סיפור גדול עבור הגולשים שלך אזי זה עשוי להיות הפיתרון האולטימטיבי עבורך. עליך רק לנתח את המצב האישי שלך ולהחליט מה עובד במקרה הספציפי שלך מה לא?

המאמר נכתב באדיבות חברה לבניית אתרים