• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter

מהי תקשורת בין-אישית?

תקשורת בין-אישית היא פעולת גומלין בין בני אדם. פעולה זו היא למעשה מכלול של התנהגויות ושיח והיא מתרחשת בכל זמן ובכל מקום.

ניתן לראות את הקשרים הראשונים עוד בגיל הינקות ואלו משפיעים על המשך חיו של העולל בכך שילמד כיצד לפרש מסרים גלויים אך בעיקר מסרים סמויים.

כיום, בעידן הטכנולוגיה, ניתן ליצור ולחזר קשרים בין-אישיים בעזרת הטכנולוגיה וללא צורך בהתמודדות ב”עולם האמיתי”, כידוע, בימנו אנו ישנם המון דרכים בהם ניתן לתקשר ואי אפשר בלעדיהם כגון טלפונים סלולריים, טלוויזיות וכו’..ישנן חברות כמו אורנג’, סלקום, פלאפון, ועוד המון חברות חדשות… אשר עשו מהפך בתקשורת הבין אישית ולכן זול מאוד לתקשר בין האחד לשני.. לקבלת מידע נוסף עבור זמני פתיחה של חברות תקשורת אלו כנסו לכאן

האווירה שאנו חשים מסביבנו מושפעת מהקשרים שבין האנשים הנמצאים איתנו, אם האווירה טובה, הקשרים הבין-אישיים הם חיוביים ולהיפך, כאשר הקשרים לא יהיו חיוביים, תשרור אווירה לא נעימה ולחץ, זו הסיבה שתקשורת בין אישית יעילה כל כך חשובה במקום העבודה ובחיים עצמם, ללא מיומנויות בסיסיות של תקשורת בין-אישית שמסדירות את ההתנהלות שלנו ומשפרות את צורת ההתבטאות שלנו חיינו יהיו קשים ביותר.

 

ארבע טכניקות פשוטות לשיפור התקשורת:

במאמר זה ניתן לכם מספר טכניקות פשוטות לשיפור התקשורת הבין-אישית שלכם, הן ישמשו אתכם בתקשורת עם בן/בת הזוג, עם הממונה עליכם בעבודה, עם חברים ומשפחה קרובה ואפילו בשיחה מול אנשים זרים.

כנות: לכל אדם יש אינטואיציה ברמה כזו או אחרת, האינטואיציה קולטת התנהגויות שעין לא בהכרח קולטת, ומפרשת אותן לרגשות, הרגשה נעימה או נעימה פחות. מהצד שני, לכולנו יש אינסטינקטים. כאשר אדם לא מדבר בכנות מלאה, יש אינסטינקטים שפועלים, לא במודע ואלו שמסגירים אותנו לאינטואיציה. תנו קרדיט לבן השיח שלכם, הוא קולט עליכם. דברו בכנות, דבר זה יטיב עמכם הן מבחינת האווירה שתיווצר עם האדם השני בעזרת תקשורת בין אישית יעילה והן מבחינת ההרגשה הנינוחה שלכם עם עצמכם.

כבוד: כלל בסיסי ביותר במיומנויות של תקשורת בין אישית הוא הענקת כבוד לאדם שעומד מולך. כבוד בא לידי ביטוי בהקשבה, נתינת זכות דיבור מלאה וטאקט בתגובות שנגיב. מצב אידיאלי בשיחה הוא כבוד הדדי והוא יקרה באופן אוטומטי כשאחד מהשותפים בשיח ישים לב לכך. בכל שיחה בחיי היומיום אנו מסתמכים על כבוד, אם זו שיחת חולין ואם זו שיחת עסקים, הכבוד תמיד נמצא בבסיסה.

הקשבה: מתקשרת לשני הכללים הקודמים ואחראית להם, על מנת לענות על שני כללים אלו עלינו להקשיב לבן השיח, הקשבה כנה, מלאת תשומת לב ופעילה על ידי שאילת שאלות ומתן כבוד בעת המענה עליהם. להבא, בשיחה מזדמנת ובאופן יותר מודע לחשיבות ההקשבה, השתדלו לתת את מלוא תשומת הלב בעת דיבורו של האדם שמולכם, בכבוד ובכנות וראו עד כמה שלושת הכללים הפשוטים האלו משפיעים.

ביקורת בונה: בעת שיחה מותר לנו גם לומר את דעתנו האישית ואולי לתת ביקורת לאדם המשוחח עימנו, אין אנו חייבים להסכים ולשבח את הכל, אך חשובה ביותר דרך הפעולה שלנו במקרה כזה. חשוב לבוא בצורה מודעת ולהשקיע מחשבה על אופן מתיחת הביקורת – איך לא להישמע שחצן ויהיר ועדיין להעביר את דעתך על הנושא המדובר. במקרים אלו, לתקשורת הסמויה השפעה רבה. בסופו של דבר כל אחד שומע מה שהוא רוצה לשמוע – או יותר נכון לומר, האינטואיציה קולטת את השיח, ובמקרים בהם שפת הגוף היא מאיימת, גם המשמעות של מה שאמרנו הופכת מאיימת.

 

לסיכום

תקשורת בין-אישית יעילה לנו ביותר בכל תחום בחיי היומיום שלנו ועל מנת לחיות חיים קלים יותר, עם פחות לחץ ויותר אהבה מסביב, עלינו להתחיל לעבוד על עצמנו. במקום לזרוק מילים כמו “מה קורה? הכל טוב? יופי! נתראה…” נשים לב למילים ואופן הוצאתן לאוויר העולם. כבר בשיחה הראשונה שתשימו דגש ומודעות על חשיבות ארבעת הכללים הללו תחושו בהבדל – בו שיחה תהפוך מסתם “העברת זמן” למשהו הרבה יותר מעמיק, נכון ומלמד.

 

מאמר זה נכתב ע”י אתר Opening-hours.co.il – הפורטל הגדול בישראל לזמני פתיחה וקבלת קהל של מוסדות