• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter

מהו “מותג”? ובכן, המותג הוא בעצם סמל. סמל עיצובי שמייצג דבר כלשהו. המותג אמור להכיל בתוכו את כל החוויות והמאפיינים של המוצר או החברה, במבנה צורני מופשט. באמצעות המותג יזכה העסק בלקוחות חדשים ויצליח לשמר לקוחות וותיקים. המותג קם לתחייה באמצעות תמונה, צליל, אמירה ולוגו – שהקהל בא איתם במגע.
מיתוג הוא תהליך מורכב שמבוצע בכל סוגי התקשורת – באריזה של המוצר, בפרסומות בטלוויזיה, במודעות הפרסום בעיתונים ובמגזינים, בקישוט פנים החנות ובעיצוב הלוגו. כמובן, שמיתוג חל גם על עיצוב אתר האינטרנט ואין זה משנה אם בונים אתר אינטרנט עבור מותג ידוע או עבור בלוג אישי.

צבעים
במיתוג חשובה מאד בחירת צבעים נכונה. צבע הוא לא רק אסתטיקה. צבע מגרה את הרגשות ונושא עימו אסוציאציות תת-מודעות לדברים ולמאפיינים שונים. דוגמאות:
הצבע האדום עשוי להגביר את לחץ הדם, הדופק וקצב הנשימה. צבע זה מסמל תשוקה, אנרגיה, כוח והתרגשות.
הצבע הירוק מסמל טבע, איכות סביבה, רווח, כסף ובריאות. הירוק הוא גם צבע מרגיע ולכן הקירות בבתי חולים צבועים בדרך כלל בירוק בהיר.

אופי
האם למותג יש אופי? צריך להבין שלא משנה מהו המותג – בין אם מים, סדנאות שוקולד או שמלת כלה, האנשה של המותג יכולה לעזור להגדיר את מה שהמותג מייצג. האנשה היא ייחוס של תכונות ומאפיינים של בני אדם לדברים אחרים, כמו בעלי חיים או חפצים. יציקה של אלמנטים אנושיים למותג, היא דרך טובה להעניק לו אישיות ואופי.
למשל, מיתוג שקשור ליציבות ולביטחון יעביר ללקוחות שניתן לסמוך עליו ועל העסק שהוא מייצג.
מומלץ לעצב את אופיו של המותג תוך התכוונות למשהו שקהל הלקוחות שלכם רוצה להשתייך אליו, כפי שחברת אפל עשתה באפליקציית הפיינדר (Finder) במערכת ההפעלה של המחשב שלה.

עקביות
כדי לבנות מותג מצליח אתם צריכים לעשות הכול על מנת שיהיה בלתי נשכח. מה עושים כדי לגרום לאנשים לזכור דברים? פשוט חוזרים עליהם.
עקביות לאורך תהליך עיצוב האתר היא:
לבנות על תשתית הבחירות הקודמות (אותו סוג האנשה שהותאם למותג כדי לעורר רגשות מתאימים).
לשמור באופן עקבי על אותה צבעוניות וחזות כדי להבטיח שהאתר מקרין תמונה אחידה.לדוגמה, סקייפ שילבו מספר אלמנטים באופן עקבי לאורך כל המיתוג התקשורתי והשיווקי שלהם.
אלמנטים אלה כוללים לוח צבעים עם עננים, צבע כחול דומיננטי וצבעי הקשת בענן.

הצעת ערך
כאשר מבקרים מגיעים לאתר שלכם בפעם הראשונה לוקח להם מספר שניות למקם את עצמם. הם תוהים אם זה האתר הנכון ואם הוא נראה מעניין. כדי לענות על שאלות אלה אתם אמורים לספק הצעת ערך ברורה ותמציתית לאורח שמבקר באתר שלכם.הצעת ערך זו צריכה להיות הצהרה קצרה במיקום בולט בדף האינטרנט. רצוי שימוקם בסמוך ללוגו של האתר. כך, מבקרים חדשים יקראו את כותרת האתר או העסק, יקלטו את הערך שהוא מציע להם ויבינו לאן עליהם להמשיך מדף זה. ניהול אתרים בצורה מקצועית אמור לקיים את כל התנאים לכך.

מסקנה
בניית מותג חזק חשובה לא רק לתאגידים גדולים, אלא גם לחברות קטנות, לאתרי אינטרנט ולבלוגים. האינטרנט הוא פלטפורמה מצוינת לבניית המותג שלכם. לכן, חשוב לא להתעלם מהמיתוג כאשר בונים את האתר. הקפידו לנצל את כל הטכניקות כדי להפוך את האתר ליעיל ואת המותג לאפקטיבי.