• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter

 מה זה מחשוב ענן, מי משתמש בו ולמה קוראים לו ככה?

חברות גדולות רבות אשר צריכות לאחסן מידע רב בוחרות להיעזר בשירותי ענן, אך השירות מתאים גם ללקוחות נוספים: ביניהם: חברות בינוניות, חברות קטנות ואנשים פרטיים אשר משתמשים בשירות במחשב הפרטי שלהם. השירותים הרבים יכולים להיות אספקת מקום עבור מיילים עד להפעלת אפליקציות מורכבות ואספקת תשתית לרשתות גדולות.

המושג מחשוב ענן מתייחס לכל הקשור לאספקת שירותים מתארחים באמצעות רשת האינטרנט. השירותים כוללים- תשתיות כשירות, תוכנה כשירה ופלטפורמות כשירות. השירות נקרא מחשוב ענן משום שפעמים רבות מייצג הענן את האינטרנט. כיום, מכיל השוק כ- 100 ספקיות ומעלה וכדי ליהנות מכל היתרונות של מחשוב הענן חשוב לבחור בחברה איכותית ומתאימה.

מדוע הפכו שירותי הענן למבוקשים כל כך?

תודות ליתרונותיהם הרבים של שירותי הענן הם הפכו להיות מוצר מבוקש ביותר. ראשית, יכולים בעלי עסקים ואנשים פרטיים להפחית בהוצאות של מערכות המידע משום שהעברת המידע לענן מפנה מקום, השרתים לא זקוקים לעדכונים ותחזוקה משום שהם לא עובדים ואין שימוש בתוכנות מקומיות. החיסכון הינו יתרון אדיר עבור חברות שאינן מעוניינות לשלם סכומים גבוהים (ניתן לומר כי אף חברה לא תשמח לשלם מחירים גבוהים כאשר ניתן לשלם פחות) ולספקים וחברות שאין להם מספיק כספים.

כמו כן, יכולים משתמשי השירות לשלם רק לפי כמות הצריכה, כלומר הם לא צריכים לתכנן את התקציב מבעוד מועד שכן מחיר השירות נקבע בהתאם לצורך – במידה ויהיה השימוש רב יותר- יעלה התשלום ובמידה ויפחת- יפחת גם המחיר.

נוסף על כך, אין צורך לבצע עדכונים במחשב או במחשבים המקומיים ולחשוש שמא ייווצרו תקלות בעקבות העדכונים. יתרון נוסף של השימוש בשירותי הענן הינו המהירות. משום שלא צריך להתקין את התוכנות קל מאוד להקים מערכות או להוסיף משאבים למערכות הקיימות שכן הפעילות נמצאת בענן והיא מסתמכת על ספק השרות, לכן לא צריך משאבים מקומיים.

כמו כן, המשאבים בהם משתמש בית העסק אינם מוגבלים- לא בנפח ולא בזמן. נוסף על כך, ניתן לשתף פעולה עם עסקים, אנשים פרטיים וכו’ ללא כל בעיה משום שהמידע עובר דרך תשתית הענן והוא זמין לכל. בצורה זו ניתן לקיים שיחות וידיאו, לערוך מסמכים וכו’ בלי להתקין תוכנה ולקדם את העסק באופן יעיל ובזמן קצר.

כל היתרונות שהוזכרו- הפחתת התקציב הדרוש לתפעול המערכות, העדכונים אשר מתבצעים ללא צורך בהתערבות של העסק, האדם הפרטי או החברה, המהירות, הפחתת התקלות, המשאבים הבלתי מוגבלים וכו’ מאפשרים לעסק, לאדם הפרטי או לחברה להשקיע את הזמן, המחשבה והכספים בעיקר הדברים, להתפתח ולהגיע להצלחה.

 איך לבחור בחברה המתאימה?

כפי שהוזכר- השוק מכיל כמות רבה של חברות אשר מספקות את שירותי הענן . לכן, חשוב לבחון מספר חברות ולא להתפשר שכן איכות השירות תשפיע בצורה ניכרת על העבודה שלכם. מומלץ ביותר לבחור בחברה שמציעה שירותים רבים כמו למשל:- רישום דומיין, אפשרות לבצע סליקת כרטיסי אשראי ועוד.

ראשית, יש לבחון את המוניטין של החברה- חשוב לבדוק את החברות הוותיקות ביותר שכן ידוע כי ככל שלחברה יש ניסיון רב יותר- כך עולים הסיכויים שהיא תעניק שירות איכותי ומקצועי יותר, הדבר נכון באופן מיוחד כאשר מדובר על תחום התקשורת. נוסף על כך, מומלץ לבחור בחברות שמספקות שירותים למגוון חברות גדולות.

נוסף על כך, רצוי מאוד לבדוק מי עובד בחברה, כמה מומחים יש בחברה והאם המומחים יהיו פנויים עבורכם במידה ותזדקקו לסיוע או במידה ויהיו לכם שאלות. ככל שיעבדו בחברה יותר מומחים אשר מנהלים בתחום חלונות ולינוקס- כך יעלו הסיכויים שתקבלו מענה במידת הצורך.

כמו כן, חשוב לבדוק האם מדובר על חוות שרתים אשר עובדת באופן עצמאי, למרות שאין הרבה חוות שרתים עצמאיות רצוי לבחור בחברה כזו משום שכאשר מדובר על חווה עצמאית היא יכולה להעניק שירות מקצועי יותר ולטפל בבעיות שכן המומחים נמצאים במקום. כמובן שיש לוודא כי מדובר על חווה אמינה- ניתן לקבל אינפורמציה  על ידי בדיקת המוניטין של החברה ולקוחותיה. כמו כן, יש לבדוק מה הלקוחות אומרים על החברה ועל טיב השירות ולקבל המלצות מאנשים אשר מבינים בתחום.